وقتی اپراتورهای تلفن همراه با دست پس می‌زنند و با پا پیش می‌کشند!

هرچه در زمان شدت گرفتن فشارها برای فیلتر کردن نرم افزارهای ارتباطیِ موبایل بنیان چون واتس‌اپ، وایبر و غیره، انگشت اتهام بسیاری به سمت اپراتورهای تلفن همراه بود که گفته می‌شد با گسترش کاربرد این نرم افزارها متضرر شده‌اند، اکنون اتفاقاتی در جریان است که «ظاهرا» عکس این ماجرا را نشان می‌دهد!

به گزارش «تابناک»، در حالی که مدت هاست اشتیاق کاربران تلفن همراه در کشورمان به استفاده از بسته‌های اینترنتی، روزافزون شده و روز به روز بر شمار کاربران ایرانی نرم افزارهای مختلف تلفن همراه، از جمله شبکه های اجتماعی موبایلی، نرم افزارهای ارتباطی و حتی بازیهای آنلاین افزوده می‌شود، هیچ خبری بهتر از ارزان شدن تعرفه اینترنت تلفن همراه نخواهد بود؛ اینترنتی که به تازگی نسل های جدید آن عرضه شده تا نوید روزهای بهتر ارتباطی در کشورمان را بدهد.

ابتدا ایرانسل بود که خبر ارزان شدن تعرفه اینترنت تلفن همراهش را داد تا به فاصله کمی، خبر برسد که رقیبش نیز چنین تصمیم اتخاذ کرده است؛ البته خبر کمی عجیب بود و برای آنها که بیشتر با دنیای اینترنت موبایل آشنا هستند، جزئیات ناخوشایندی داشت. جزئیاتی که موجب شد به ساعت نکشیده گلایه های کاربران در شبکه های اجتماعی کلید بخورد.

آن گونه که این اپراتورها اعلام کردند، تعرفه اینترنت همراه آزاد کاهش چشمگیری به خود دید و اپراتورها در حالی نرخ تعرفه آزاد اینترنت همراه خود را کاهش دادند که برای کاربران پرشمار خود که بسته های اینترنتی خریداری می‌کنند، افزایش تعرفه را در نظر گرفته بودند (گرانی نرخ بسته ها تاکنون در ایرانسل تایید شده است) که به نوعی می‌تواند سود ایشان از محل فروش اینترنت همراه را افزایش دهد.

از جمله نکات دیگری که در این پروسه از آن حرفی به میان نیامد، دستور سازمان تنظیم مقررات برای کاهش قیمت اینترنت آزاد بود که خمیر مایه کاهش نرخ اینترنت آزاد همراه بود؛ دستوری که چندی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آن به عنوان اتفاقی خوب در تعرفه اینترنت خبر داده بود و بر اساس آن، اپراتورها مجبور به انجام این کاهش بودند.

این در حالی است که هرچه نرم افزارهای ارتباطی موبایل کاربرد بیشتری یافته و بر شمار کاربرانش افزوده می‌شود، میزان استفاده از اینترنت همراه فزونی یافته و به روال منطقی، بر شمار کاربران تلفن همراهی که بسته های اینترنت همراه را برای کاهش هزینه هایشان می‌خرند، افزوده می‌شود. اینجاست که می‌توان مدعی شد تعرفه ای کاهش یافته (تعرفه اینترنت همراه آزاد) که روز به روز از شمار متقاضیانش کاسته می‌شود و در مقابل بر نرخ تعرفه‌ای افزوده شده (تعرفه بسته های اینترنت) که روز به روز عده بیشتری برای اتصال به دنیای مجازی به صف خریدشان می‌پیوندند.

گویی اپراتورها که چندی پیش با افزایش فشارها برای فیلتر شدن برخی نرم افزارهای ارتباطی تلفن همراه به اعمال نفوذ در این باره متهم می‌شدند، از یکسو دریافته‌اند که می‌بایست سود خود را در ارائه خدمات اینترنتی بجویند و از این رو ارتقا خدمات خود به نسل های جدید ارتباطی را در دستور کار قرار داده‌اند و از سوی دیگر به فکر بهره برداری حداکثری از این شرایط هستند ولی الزاماتی چون کاهش اجباری نرخ تعرفه اینترنت همراه را مانع خود می‌بینند.

اینجاست که به ظاهر کاهش تعرفه را اعلام می‌کنند و در باطن با افزایش نرخ بسته های اینترنتی، سود بیشتر را هدف قرار می‌دهند تا با دست پس زده باشند و با پا پیش کشیده باشند!

/ 0 نظر / 17 بازدید