طیف «جبهه پایداری» صدا و سیما علیه لاریجانی و ناطق نوری؟!

روز پژوهش فرصت خوبی بود که حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق نوری ـ که همگی دنبال لحظه‌ای هستند که وی در مورد انتخابات سال آینده مجلس تصمیم خود را اعلام کند ـ به خانه هرمی شکل ملت برگردد و شانه به شانه علی لاریجانی ـ که چند سالی است به جای سابق آقای ناطق می‌نشیند ـ روز پژوهش را گرامی بدارد.

به گزارش «تابناک»، ظاهرا همنشینی ناطق و لاریجانی که البته اصلاح‌طلبان، اولی را ریش سفید کنونی اصولگرایان می‌دانند و دومی را نیز در زمره عقلای این جناح سیاسی، ‌برای بخش‌هایی از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان چندان خوشایند نبود!

بر اساس این گزارش، پس از اینکه حجت‌الاسلام ناطق در یکی از معدود حضورهای سیاسی خود در کنار رئیس کنونی مجلس نشست، در یکی از بخش‌های خبری از این حضور انتقاد شد. آن بخش خبری، مراسم روز پژوهش در مجلس را با انتقادی طنز گونه گزارش داد و گفت، مراسم روز پژوهش در مجلس همه چه داشت، الا حرف‌هایی در‌باره روز پژوهش. گوینده آن بخش خبری همچنین غیر مستقیم به لاریجانی و ناطق گوشزد کرد که اگر قرار است، گعده‌ای دوستانه داشته باشند، چرا بهانه آن را روز پژوهش گذاشته‌اند؟

انتقاد یکی از بخش‌های خبری صدا و سیما به حضور توأمان لاریجانی و ناطق نوری در مجلس و اظهار اینکه روز پژوهش، بهانه دیدار این دو بوده است، احتمال نگرانی بخش‌هایی از اصولگرایان را از نزدیکی این دو چهره شاخص اصولگرا نشان می‌دهد.


بنابراین، اگر بپذیریم با افزوده شدن ناطق نوری به طیف همراهان لاریجانی در انتخابات مجلس، این طیف قدرتمند‌تر از گذشته خواهد شد و در مقابل دیگر گروه اصولگرا یعنی جبهه پایداری دست بر‌تر را خواهد داشت، این گمانه تقویت خواهد شد که هواداران جبهه پایداری و طیف‌های مشابه آنان در معاونت سیاسی صدا و سیما از این همگرایی به شدت نگران خواهند شد؛ لذا از هم‌ اکنون توجه خود را بر این مسأله و مواجهه با آن متمرکز کرده‌اند.

از آن سو هم اصلاح‌طلبان ـ که شیرینی همراهی حجت الاسلام ناطق نوری، آیت الله هاشمی، سید محمد خاتمی و سید حسن خمینی‌ را در حمایت از حسن روحانی چشیده‌اند ـ اولویت اولشان این است که همچنان ناطق به عنوان پشتوانه جریان فکری آنان، در انتخابات مجلس نیز جلوه کند؛ مضافا اینکه اصلاح طلبان نگران این هستند که به دلیل نزدیکی بیشتر آیت الله هاشمی، حجت الاسلام ناطق و حسن روحانی، آنان در همراهی با عقلای اصولگرا همچون لاریجانی به فهرست مشترکی برای انتخابات مجلس برسند.

این نگرانی اصلاح‌طلبان زمانی بیشتر تقویت خواهد شد که دولت، خود بخواهد برای انتخابات مجلس، فهرست‌ انتخاباتی را هدایت و تبلیغ کند. در این صورت، اصلاح‌طلبان یا باید از این فهرست که تعداد زیادی از آن، مطلوب آنان نخواهد بود، حمایت ‌و بدنه اجتماعی خود را به حمایت از چنین فهرستی بسیج کنند، ‌یا ناچارند در مقابل چنین فهرستی، فهرست جداگانه‌ای از کاندیدا‌ها برای انتخابات مجلس ارائه کنند که در این صورت، شانس ورود چهره‌های آنان به رقابت انتخابات و برنده شدن آنان در ‌‌نهایت کاهش خواهد یافت.

لذا به نظر می‌رسد، هر دو طیف افراطی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان از همگرایی علی لاریجانی، ناطق نوری، آیت الله هاشمی، حسن روحانی و احتمالا سید حسن خمینی نگران هستند و در روز‌های آینده، هر چه این روند همگرایی روشن‌تر شود، واکنش‌های آنان نیز بیشتر خواهد شد.

/ 0 نظر / 29 بازدید